dror-page

העירייה מקדמת ללא שיתוף הציבור תכניות הרסניות שפוגעות במרחב הסביבתי ובאיכות החיים שלנו, הגיע הזמן להתאחד לשמירת הזכויות שלנו ולעצור אותם!

cot-1-new-5.9
cot-1-new-small

שמי דרור בקל, יליד ותושב ירושלים ואני מרכז הסניף בירושלים של המטה לבינוי שפוי. תפקיד שמחייב אותי ואת הפעילים בעיר להתמודד עם מספר רב של תכניות במקביל שהורסות לנו את ירושלים, החורש הטבעי והאוויר הצלול שבה. אלו שניים מהמאבקים שקרובים לליבי, והייתי חלק מהיוזמים והפעילים בהם:

ירושלמים למען הטבע בעיר

"ירושלמים למען הטבע בעיר" היא תנועה שאיחדה בין מספר עמותות וקבוצות להגנה על ערכי הטבע בירושלים והסביבה. התנועה פועלת למען שמירה על השטחים הירוקים בתוך העיר. מתוך הבנה של הצרכים הדמוגרפיים הגדלים בעיר, הצענו פתרונות חלופיים כמו התחדשות עירונית, לצורך תוספת בנייה ללא פגיעה הרסנית בשטחים הירוקים.
הקבוצה הוקמה ביוזמתי לאחר שמספר גופים בירושלים פעלו בנפרד נגד התוצאות של ביטול תכנית ספדיה - שכללו הריסת הריאות הירוקות והשטחים הפתוחים בתוך העיר. החלטנו להתאחד ולשלב כוחות נגד מגמה זאת, והמאבק נחל הצלחה חלקית במניעת יישום של חלק מהתכניות. אך אנו כואבים את ההרס של חלק מהשטחים הירוקים בתוך העיר. כיום, אנחנו ממשיכים לעקוב ודורשים להכין תכניות מתאר ובנייה בירושלים שישמרו את הטבע בעיר.

מטה המאבק לאגן מלחה

מאז שהחלה גביית תשלום עבור חנייה בקניון מלחה, תושבי השכונה סובלים מבעיות קשות של תנועה וחניה בכל ימות השבוע, המחריפות בעת קיומם של אירועים המוניים באצטדיון טדי או בארנה. לאחרונה במהלך השנים האחרונות נחשפנו לעובדה שבאגן מלחה מתוכננות תכניות נוספות רחבות היקף שאין תיאום ביניהן, כמו: הרחבת קניון מלחה, הקמת דיור מוגן במתחם קניון מלחה, הרחבת הגן הטכנולוגי, כוונה לפתוח סניף איקאה, הקמת מרכז מסחרי ואירועים בתחנת הרכבת, הקמת בריכת שחייה אולימפית, הפיכת ה'ארנה' ו'טדי' למגרשי ספורט לאומיים, סלילת הקו הכחול של הרכבת הקלה, הכשרת חניון קרונות של הרק"ל ("דיפו"), בניית מוזיאון למורשת יהדות אתיופיה, הרחבת שכונות קטמונים הסמוכות ובנייה במורדות מלחה.
לאור כמות התכנונים, דרשנו בשנת 2016 מראש העירייה מר ניר ברקת הכנת תכנית מתאר לאזור, שתכלול את כל התכניות באגן ותבחן את השפעתן המצטברת על הסביבה והתושבים. לאחר שנתיים שבהן לא הוצגה לנו תכנית כזאת, גילינו שלאחרונה הוגשה תכנית אב לוועדה מחוזית, ואנו דורשים עתה את הקפאת התכניות הנקודתיות עד הכוללת להצגתה בפנינו.

ירושלמים, מצפה לנו עוד הרבה עבודה, אנחנו צריכים אתכם איתנו במאבק על העיר שלנו.
רוצים לספר לנו על תכנון בנייה שהולך לפגוע באזור שלכם? רוצים להצטרף יחד איתנו למאבקים על הצלת העיר?

אני מאשר/ת קבלת דיוור ומידע פרסומי באמצעות דואר אלקטרוני ו/או מסרונים

cot-2-new
cot-2-new-5.9-small

באוגוסט 2017 הוקם מטה המאבק לבינוי שפוי, ובמקביל נזרעו הזרעים הראשונים להקמת הסניף בירושלים שהוא הגדול ביותר במטה הארצי - וכולל למעלה מ-20 וועדי פעולה שכונתיים בתוך העיר. אני מרכז הסניף וחבר בהנהגה הארצית. המטה עובד בשיטה דמוקרטית, לכן אני קורא לעצמי "מרכז הסניף" ולא "יושב ראש". אנחנו מקיימים ישיבות שוטפות, שבהן נקבע סדר עדיפות משותף של פעילות הסניף. הסניף כולל בין השאר אנשי מקצוע הפועלים בהתנדבות, ובזכות העבודה המשותפת הפעלנו לחץ על העירייה להתנהל בהתאם לחוק, והגשנו התנגדויות לתכניות כושלות.
כדי לעשות פה שינוי, אנחנו צריכים אתכם איתנו במטה, במאבקים, בהגנות, בבתי המשפט - רק ביחד נצליח.

אני מאשר/ת קבלת דיוור ומידע פרסומי באמצעות דואר אלקטרוני ו/או מסרונים

cot3

אני תושב מלחה, אזור פסטורלי וקסום על גבעות ירושלים, לצערי אחרי מספר שנים קמה תכנית בנייה שהרסה את הנוף, "תכנית מורדות מלחה" - בנייה של כ- 400 יחידות דיור לאורך כל השטח של המורדות עד גן החיות.
במקביל תוכננו כ- 500 יח"ד גם במורדות משואה (הצמודות למורדות מלחה). לצערי תושבי מלחה היו שאננים מידי, ולא הצלחנו לגייס את את המשאבים למאבק, והעירייה החלה בבנייה מאסיבית של התכנית. לעומת זאת, תושבי גבעת משואה התארגנו בצורה ראויה, והצליחו למנוע את הבניה אצלם.
המאבק על השכונה שלי, הביא לבחירתי כיו"ר ועד השכונה וכחבר הנהלה במינהל הקהילתי 'יובלים'. בתפקיד זה נחשפתי לנושא התכנוני בצורה רחבה, ושם גיליתי שהבעיות הן לא רק במלחה אלא בכל העיר. באותו שלב הקמתי את הפורום "ירושלמים למען הטבע בעיר", שזה היה מודל ראשוני של המטה הארצי לבינוי שפוי - אשר מתאפיין בזיהוי בעיות משותפות, ובשיתופי פעולה הדדיים במאבקים.
אני מאמין במודל הקיים של סניף ירושלים במטה המאבק, שבא לידי ביטוי בקשר תמידי עם ההנהגה הארצית. הייתי שם מההתחלה ואני רוצה לראות את מטה המאבק לבינוי שפוי גדל ומכיל את כל המאבקים בארץ בכלל ובירושלים בפרט, עד שנשיג שיתוף ציבור מלא ברמת החקיקה מתחילת הייזום של כל תכנית אורבאנית. נלחם יחד עם התושבים עד שננצח.

אני מאשר/ת קבלת דיוור ומידע פרסומי באמצעות דואר אלקטרוני ו/או מסרונים

הצטרפו אלינו

השארת פרטי קשר להצטרפות למטה ירושלים

אני מאשר/ת קבלת דיוור ומידע פרסומי באמצעות דואר אלקטרוני ו/או מסרונים